Otázka, zda bude v Přešticích plavecký bazén, byla častou vznášeným dotazem nejen před volbami, ale i po nich. Rád bych Vás touto cestou zcela otevřeně informoval o aktuálním stavu projektu.
Projekt bazénu v Přešticích jsem v jeho přípravách při výhledu získání 90 milionové dotace dlouhodobě podporoval. V průběhu posledních let ovšem do přípravy projektu zasáhlo několik neočekávaných událostí. Zejména pak celosvětová pandemie onemocnění COVID-19 a válka na Ukrajině, které vyvolaly hospodářskou recesi a energetickou krizi nejen v ČR, ale v celé Evropě. Související růst cen stavebních materiálů a kolaps energetického trhu pochopitelně velel k obezřetnosti i ve vztahu k projektu bazénu. A troufnu si tvrdit, že v rámci celého zastupitelstva panovala shoda nad tím, že bazén chceme, nicméně ne za každou cenu.
Období, kdy bylo nutno učinit vzhledem k termínům a lhůtám dotačního titulu Národní sportovní agentury vyšlo ne zcela vhodně do období komunálních voleb. Ještě před volbami jsme získali aktualizovaný rozpočet stavby, který z posledního údaje cca 138 mil. Kč vzrostl na 185 mil. Kč. Taktéž byla aktualizována provozní studie, která předpokládala v tzv. střední očekávané variantě každoroční provozní ztrátu zařízení ve výši 3,2 mil. Kč. Město tak stálo před rozhodnutím, zda do tohoto projektu vložit z vlastních prostředků cca 95 mil. Kč. Končící vedení města rozhodnutí neučinilo a ponechalo jej na novém vedení města.
Po nástupu do funkce jsme se začali se stavem projektu okamžitě seznamovat. Prvním zjištěním bylo, že nejzazší datum zahájení veřejné zakázky a splnění podmínky podpisu smlouvy o dílo s dodavatelem stavby do konce roku 2022 bylo ještě před naším nástupem do funkce. Prvním úkolem tedy bylo získat čas a prodloužení této lhůty. To si mi po osobní komunikaci s místopředsedkyní NSA podařilo.
Následně jsme začali pečlivě analyzovat stav připravenosti projektu a také dopad projektu na rozpočet města a jeho výhled na roky následující. V případě připravenosti projektu jsme narazili na skutečnost, že projekt neřeší napojení bazénu na centrální soustavu zásobování teplem (CZT). To mělo být řešeno následně. Dané jsme bezprostředně konzultovali s provozovatelem soustavy společností B+T. Výsledkem bylo, že současné soustava nemá kapacitu pro plný provoz bazénu v zimním období a bude nutné realizovat i záložní zdroj. Navíc zařízení v zimních špičkách poběží primárně na zemním plynu, což povede k navýšení ceny tepla a její rozpuštění mezi všechny občany CZT využívající. Celkové náklady na připojení a záložní zdroj byly odhadovány na dalších cca 8 mil. Kč.
Dalším zvažovaným faktorem byl dopad projektu na finance města jako takové. Je zřejmé, že realizace by do budoucna znamenala podstatné omezení investiční kapacity města na další projekty města. A těch je v zásobníku celá řada – modernizace ČOV, vodovod do Žerovic a Skočic, revitalizace nevyužívaného brownfieldu po bývalém ZD Kbel, další etapa revitalizace náměstí, projekty pro bydlení a řada dalších. Nehledě na nákladnou údržbu majetku již existujícího – chodníků, komunikací, vodohospodářské infrastruktury, veřejného osvětlení, zeleně, zajištění odpadového hospodářství. Navíc akce předpokládala v současné době vysokých úrokových sazeb úvěr ve výši 100 mil. Kč. Celá řada projektů by tam musela být odložena na neurčito. A to nejen těch investičních, ale omezeny by byly i výdaje na opravy a údržbu.
Věřte, že jsem v posledních týdnech absolvoval řadu bezesných nocí zvažování, zda v dnešní době vysokých úrokových sazeb, vysokých cen energií a stavebního materiálu a nestability na finančních trzích, v době, kdy se řada měst potýká s problémy provozních nákladů sportovišť a z důvodu drahých úvěrů zastavuje svoje velké investiční akce, do tohoto risku v podobě realizaci projektu bazénu jít. Výsledným rozhodnutím je, že nikoliv.
Zaznívaly názory, že v tomto případě je potřeba mít odvahu. Takto k věci přistupovat je možno v podnikatelském prostředí, kdy hospodaříte s vlastními prostředky a veškeré následky vašich rozhodnutí jdou jen a pouze na Vaše bedra. V tomto případě ovšem rozhodujeme o veřejných prostředcích všech a o možnostech budoucího rozvoje celého našeho města. Dospěli jsme k závěru, že riziko je v dnešní době příliš vysoké a v případě nepříznivého vývoje bychom mohli paralyzovat rozvoj našeho města na roky následující.
Jsem si vědom, že řada z Vás s tímto rozhodnutím nebude souhlasit. Bude nás za něj odsuzovat. Nemám Vám to za zlé. Osobně jsem ale přesvědčen, že s veškerou odpovědností, kterou za budoucí rozvoj našeho města máme, jsme v této době s péčí řádného hospodáře nemohli rozhodnout jinak. Věřím, že po zvážení všeho uvedeného pro to naleznete alespoň pochopení.
Tomáš Chmelík
Klidně může být cokoli zveřejněno, nestydím se za své názory…..
Nemyslím si, že krytý bazén byl nebo je prioritou občanů města. Ale o veřejném venkovním koupališti mluví všichni!!! A i při zvýšení stavebního materialu, by se snad za 25 milionů nechal postavit. Nějaká dotace a město by možná zaplatilo 15 až 20 Mega??? Roční náklady by možná byli v desítkách tisíc, max. kolem 150 tisíc ročně. Vody je v řece dost a čističku taky máme…